Zasady adopcji


 1. Gryzonie stadne (szczury, koszatniczki, samice myszy i tzw. mastomyszy, myszoskoczki) oddajemy do adopcji wyłącznie do domów, w których jest już określony gatunek tej samej płci lub jeśli adoptujący chce adoptować min. 2 osobniki.
 2. Nie oddajemy zwierząt do domów, w których całe życie spędzą one w klatce bez możliwości wybiegania się poza nią.
 3. Nie oddajemy zwierząt jeśli klatka zaoferowana przez adoptującego jest zbyt mała dla danego gatunku (dla 2 szczurów min. wymiary klatki to 40x70x60cm, klatka powinna być dobrze wyposażona, pusta przestrzeń jest dobra dla ptaków, gryzoń z niej nie korzysta).
 4. Obowiązuje podpisanie Umowy Adopcyjnej i wizyta przedadopcyjna. Każda osoba chętna do adopcji, proszona jest o odp. na poniższą ankietę adopcyjną.
  1. Podaj imię podopiecznego, którego chcesz adoptować lub płeć, liczbę, wiek i gatunek jeśli chcesz przejść procedurę adopcyjną teraz i poczekać aż pojawią się odpowiednie zwierzęta.
  2. Czy podpiszesz umowę adopcyjną, tym samym czy jesteś osobą pełnoletnią? (do wglądu na e-mail).
  3. Jak duża będzie klatka w której gryzoń/nie będą mieszkały? (proszę podać wymiary klatki, najlepiej dołączyć zdjęcie) Jakie jest/będzie jej wyposażenie?
  4. Jak często wybiegi, na jak długo i gdzie?
  5. Czy w razie choroby gryzoń/nie będzie/ą miał/y opiekę wet. znającego się na jego leczeniu? (proszę to jakoś uzasadnić. np. tak mam wet., który z powodzeniem leczy moje (szczury/myszy/koszatniczki etc.) bo pomógł tu a tu…itp, itd.). Proszę podać nazwisko wet. i gdzie przyjmuje.
  6. Czym karmisz/będziesz karmić swoje/ego gryzonie/a? (proszę wymienić konkretne marki karmy, dodatki etc.).
  7. Oczywiście czy gryzoń będzie miał towarzystwo, w jakim wieku i jakiej płci? ( dotyczy tylko gryzoni stadnych)
  8. Czy w domu są małe dzieci, inne zwierzęta?
  9. Na jakiej ściółce trzymasz/będziesz trzymać gryzonia/e? Proszę podać konkretny rodzaj ściółki, firmę, odp. „trociny” nie jest wystarczająca, jedne pylą i są fatalne, inne w miarę do przyjęcia.
  10. Czy wychodzisz/zamierzasz wychodzić na tereny otwarte, np. park, las, pole? Bądź na dwór (gdzie)?
  11. Czy na czas Twojego wyjazdu gryzoń/nie będzie/będą miał/y opiekę zaufanej osoby wiedzącej jak się nim/i zajmować?

Proszę dopisać miejsce zamieszkania. kluczowa informacja w planowaniu adopcji i transportu.
Im bardziej szczegółowa jest Państwa ankieta, tym mniej pytań musimy zadawać, wszystko idzie szybciej i sprawniej. Lakonicznie napisane ankiety są odkładane „na później” gdy mamy więcej czasu na odp..

Osoby zainteresowane adopcją prosimy o odp. na powyższe pytania na adres gryzonie.adopcje@viva.org.pl – w tytule maila prosimy wpisać informacje z pytania 1 (tj. imię zwierzaka lub np. „2 młode szczury-samce”)